Menu odnośników dodatkowych

 

ResearchGATE

ResearchGATE to międzynarodowy, bezpłatny serwis społecznościowy, skierowany do naukowców wszystkich dyscyplin. To największa sieć akademicka zrzeszająca ponad 600 tysięcy naukowców ze 196 krajów. ResearchGATE to przede wszystkim największe bezpłatne źródło artykułów naukowych w sieci. Portal obejmuje 7 pokaźnych baz danych, które w sumie dają użytkownikom dostęp do ponad 35 milionów publikacji oraz wgląd do 20 tysięcy czasopism naukowych.
 
Przy poszukiwaniu literatury naukowej, internauci mogą korzystać z takich baz danych jak: PubMED, ArXiv, IEEE, CiteSeer, czy NASA Library.
ResearchGate umożliwia samodzielne archiwizowanie tekstów (Self-Archiving), korzystanie z wirtualnej biblioteki (Virtual Library), oraz tworzenie tzw. Microarticles, czyli abstraktów. Kolejnym innowacyjnym pomysłem jest tzw. "Similar Abstract Search Engine" (SASE), który pomaga w publikacji własnych prac naukowych. Po wprowadzeniu abstraktu autorskiej publikacji, wyszukiwarka dopasowuje go do najbardziej odpowiednich magazynów naukowych, które mogą zgodzić się na jej publikację.
 
Dodatkowo ResearchGATE to centrum informacji o nadchodzących konferencjach i wydarzeniach naukowych. Użytkownik może zadeklarować swój udział lub doinformować się w kwestii programu oraz zaproszonych gości. Portal stawia na rozwój kariery naukowej, tak więc użytkownicy mogą nie tylko prowadzić swoje badania on-line, ale również przeglądać dostępne oferty pracy, które pochodzą z międzynarodowych uczelni, korporacji informatycznych lub nawet stacji telewizyjnych. (zakładka ResearchJobs).
 
Użytkownicy tworzą prywatny profil, na którym mają możliwość opublikowania własnych prac naukowych, wykładów, referatów i artykułów. ResearchGATE posiada także wiele funkcji charakterystycznych dla serwisów społecznościowych: możliwość wymiany wiadomości w sieci, utrzymywanie kontaktów z innymi użytkownikami na forach internetowych, tworzenie blogu oraz udział w wirtualnych grupach dyskusyjnych.